Szablony do żywopłotu

Posted

Szablony do żywopłotu

Czy na rynku istnieją gotowe szablony, dzięki którym można nadać mu jakiś ciekawy kształt? Jeżeli nie, to może istnieje na to jakiś inny sposób?

Sztuka formowania roślin i nadawania im niezwykłym kształtom sięga już czasów rzymskich. Na szczęście dziś mamy do dyspozycji na rynku gotowe szablony, sznury, poziomice i ogromną paletę różnorodnych narzędzi, dzięki którym nie musimy tak jak starożytni rzymianie formować naszych roślin „na oko”. Żywopłotowi możemy nadać najrozmaitsze kształty. Mogą to być proste kształty w formie równych zielonych ścian, formowane kule i spirale albo bardziej wymyślne i oryginalne bryły i motywy.

Aby nadać naszym roślinom prosty kształt zielonej ściany najlepszą metodą będzie wyznaczenie poziomej linii przy pomocy naciągniętego sznurka. Taką linię cięcia tworzymy przez wbicie w ziemie dwóch palików pożądanej wysokości w odległości ok. 3 metry od siebie i połączenie ich naprężonym sznurkiem. Cięcie zaczynamy od górnej płaszczyzny żywopłotu a następnie formujemy boczne ściany. Należy pamiętać, aby ciąć rośliny zgodnie z kierunkiem wzrostu pędów aby nie powodować rozłamywania gałązek.

Możemy stworzyć żywopłot z bardziej geometrycznych kształtów np. z kul czy spirali. Aby nasze rośliny przybrały formy spirali należy je w pierwszych latach strzyc w regularny stożek. Do tego przyda nam się stelaż zrobiony z trzech palików związanych na czubku, które po nałożeniu na roślinę nadadzą mu kształt stożka. Gdy nasz żywopłot osiągnie już pożądaną wysokość należy przywiązać szeroką taśmę w dolnej części pnia a następnie owinąć dookoła kilka razy naszą roślinę i przymocować na jej czubku. Taśma musi być naprężona tak, abyśmy mogli wycinać wszystkie pędy wyrastające wzdłuż taśmy. Po około dwóch trzech lat możemy odwiązać taśmę.

Jeżeli chcemy stworzyć w naszym ogrodzie żywopłot z bardziej skomplikowanych form proponujemy użycie trwałych szkieletów, które dostępne są w sklepach ogrodniczych albo możemy zamówić je na życzenie u rzemieślnika. Strzyżenie roślin przy pomocy takich stelaży polega na prowadzeniu głównych pędów wzdłuż drutów. Przerastające za stelaż gałązki należy przycinać.

Justyna Sochan