Nie bójmy się skarp w ogrodzie

Posted

Nie bójmy się skarp w ogrodzie

Ogród na skarpie

Skarpy, wzniesienia, pofałdowania wbrew pozorom nie są ciężkim wyzwaniem przy zakładaniu ogrodów. Ciekawie skomponowane rabaty na różnego rodzaju pagórkach mogą zmienić „kłopotliwe” zbocze w atrakcyjny element krajobrazu. Czasami warto dostosować ogród do panujących warunków takich jak roślinność czy rzeźba terenu i nie zmieniać na siłę naturalnie pofałdowanego terenu w nieskazitelnie równy angielski trawnik. To zaoszczędzi nam ciężkiej pracy, sporych kosztów a przede wszystkim cennego czasu, (którego dzisiaj coraz bardziej brakuje).
Dla każdego architekta krajobrazu każda skarpa czy pofalowanie terenu jest ciekawym wyzwaniem.

Przy nierównych zadrzewionych i cienistych terenach bardzo dobrze sprawdzają się koncepcje ogrodów leśnych. W takich ogrodach doskonale wyglądają skarpy umocnione naturalnymi kamieniami lub drewnianymi palami. Takie umocnienie sprawi, że przy dużych ilościach wód opadowych skarpa nie obsunie się i nie zniszczy rabaty. Ciekawym pomysłem na umocnienie górki mogą być gabiony czyli murki wykonane z ocynkowanej metalowej siatki o różnych wielkościach oczek wypełnione ekologicznymi materiałami takimi jak: kamień łamany, polny, otoczaki, drewno, kora i inne. W miejscach gdzie teren jest nierówny należy zamienić trawnik na niskie rośliny okrywowe takie jak bluszcz, barwinek, kopytnik czy dąbrówka rozłogowa. Koszenie trawnika w takich miejscach byłoby uciążliwe. Na wyższych skarpach można zbudować jakiś zbiornik wodny z kamiennym wodospadem, kaskadą – jednakże należy pamiętać, że w otoczeniu drzew będzie on wymagał większej pielęgnacji.

W ogrodach nasłonecznionych, w których teren jest nierówny najlepiej sprawdzają się skalne rabaty. Do ich wykonania używa się najczęściej płaskich łamanych kamieni lub większych okazów kamieni polnych. Między takimi kamieniami można puścić strumyk a szczeliny obsadzić roślinnością. Wspaniale wyglądają wrzosowiska w połączeniu z karłowymi odmianami sosen.
W ogrodach mniejszych i w tych bardziej formalnych doskonałym rozwiązaniem są suche murki oporowe, schody czy tarasy ,wykonane z różnego rodzaju kamieni naturalnych czy sztucznych. Tutaj gamę materiałów mamy bardzo dużą – kamienie łamane i polne, drewno, podkłady kolejowe, gabiony, kostka brukowa i inne.

Kształty murków, schodów czy tarasów kształtujemy w zależności od stylu ogrodu. Mogą być prowadzone jako swobodna nieregularna linia lub geometryczne kształty. Wszystkie formy umocnień obsadzamy odpowiednio dobraną roślinnością.
Tarasy można ozdobić ustawiając na którymś z nich dekoracyjną ławkę czy głaz o ciekawym kształcie.
Dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie altany na wzniesieniu. Można ją umieścić całkowicie na szczycie skarpy lub lekko wchodzącą w górkę.
Odpowiednio zabezpieczone i obsadzone skarpy nadają ogrodom uroku. Wykonane z dobrze dobranych materiałów i ciekawych zestawień kompozycyjnych roślin sprawiają, że stają się najładniejszymi fragmentami w ogrodach.

Justyna Sochan